Funkcjonalny i praktyczny blat meblowy

Jeszcze sto lat temu w ważnym gronie o kuchni nawet nie dyskutowało. Urzędowała w niej jedynie kucharka, pokojówka i służąca i dbano tylko o to, by zapachy gotowanych dań nie przedostawały się do innych pomieszczeń. Nikt nie przywiązywał wagi do tego, jak się prezentuje. Aż do chwili obecnej. W dzisiejszych czasach w kuchni rodzina zbiera się nie tylko na wspólne biesiadowanie przy stole, spędza się tu miłe chwile, eksperymentuje kulinarnie z przyjaciółmi, a co więcej, wydaje przyjęcia. W skrócie mówiąc: najważniejszym elementem jest jej …trwałość. A dokładniej solidność blatów kuchennych. Musimy tylko podjąć decyzję na który model wybrać.

blat kuchenny
Autor: Cory Doctorow
Źródło: http://www.flickr.com

Do większości kuchni z reguły uda nam się dobrać z drewna – od stylu rustykalnego, po nowoczesny. Drewno jest proste w obróbce, zatem bez problemu uzyskamy zamierzony kształt.

Sprawdź również szczegóły w serwisie, z pewnością stwierdzisz, że istotnie warto było się z nimi zapoznać. Nie czekaj zatem i kliknij tutaj!

Niezbędnym jednak będzie by zabezpieczyć jego powierzchnię – olejowaniem lub lakierowaniem ponieważ drewno dosyć łatwo się plami a przy tym nie jest odporne na wysokie temperatury.

Takich problemów w eksploatacji nie będziemy mieli z blatem kamiennym. Możemy na nim bez bez żadnych przeszkód kroić i traktować gorącymi naczyniami. Mało tego, po latach nadal będzie prezentował się jak w dniu zamontowania. Jedynym minusem jest cena, gdyż kamień (sprawdź sam) to jeden z droższych materiałów wykończeniowych. Podobne w działaniu są blaty z konglomeratów, czyli mieszanek minerałów. Oba blaty muszą być przycinane a także wstawiane przez fachowca.

Równie dobrym i mniej pochłaniającym nasze środki pomysłem będzie pokuszenie się o wykonanie blatu z płytek ceramicznych, które wykazują dużą odporność na wysokie temperatury i działanie detergentów. Rozwiązanie proponowane do raczej rustykalnych kuchni. A co z kuchnią modernistyczną i minimalistyczną? Tutaj idealnie sprawdzą się blaty z aluminium lub stali, najlepiej kwasoodpornej czyli higienicznej i łatwej do utrzymania w czystości. W takiej kuchni dobrze będzie też wyglądał tak modny w ostatnich latach blat szklany – trwały i efektowny. Jak sami widzimy rynek budowlany posiada tak bogatą ofertę, iż każdy z nas wybierze odpowiednią. Odpowiednią do naszych upodobań i…portfela.

Tagi:

Komentowanie wyłączone